Wroclaw Universitesi

Eğitim Kurumu Hakkında
  

Wrocław Üniversitesi üç asırdan fazla zengin bir tarihe sahiptir. Leopold I Habsburg tarafından kurulan üniversite, Jesuits’in yürüttüğü mütevazı bir okuldan Polonya’daki en büyük akademik kurumlardan biri haline geldi. 19. yüzyılın başında üniversitenin beş fakültesi vardı: felsefe, katolik teolojisi, evrimsel teoloji, hukuk ve tıp. Daha sonra bugüne kadar varolan çok sayıda bölüm, laboratuvar ve doğal müze ile genişletildi.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra eskiden Lviv’li bir grup Polonyalı profesör, Wrocław Üniversitesi’nde öğretim ve araştırma faaliyetlerine başladı. Başlangıçta hukuk ve idare, sanat, doğa bilimleri, ziraat, veterinerlik, tıp, matematik, fizik ve kimya fakülteleri oluşturdular. Bu Fakültelerden bazıları yakında diğer üniversitelere dönüştürüldü.

20. yüzyılın başından beri, Wrocław Üniversitesi, Theodor Mommsen, Philipp Lenard, Eduard Buchner, Paul Ehrlich, Fritz Haber, Friedrich Bergius, Erwin Schrödinger, Otto Stern ve Max Born gibi 9 Nobel Ödülü sahibi kazandı.

Bugün, Wrocław Üniversitesi’nin ilk ve en önemli odağı bilimsel araştırmadır. Alimlerimiz, Polonya ve dünyadaki diğer yükseköğretim kurumlarından araştırmacıları ile sayısız bağa sahipler. Araştırmacılarımızın başarısı, yakın zamanda Üniversitemizdeki ekipman ve araştırma fonlarını önceki yıla göre% 80 oranında önemli ölçüde artıran Polonya makamları tarafından tanınmıştır.

Birçok ülkede olduğu gibi, Polonya’da da ulusal kalite değerlendirme sistemi, eğitim kalitesini arttırmaya yönelik ulusal bir stratejinin bir parçasıdır. Her dört yılda bir Eğitim Bakanlığı tüm Polonya üniversitelerinin fakültelerini değerlendirir. Geçen yıl 10 fakültenin 9’u en yüksek kategoride, biri ise en yüksek ikinci seçildi.

Girişimcilik Akademik Kuluçka Merkezi, Wrocław Üniversitesi’nin ücretsiz girişimcilik önerileri sağlayarak, konferanslar, seminerler düzenleyerek, seçilen yatırımları sübvanse ederek ve ofis alanı sunarak öğrencilere kendi işlerini kurmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış yeni bir ünitedir. Girişimcilik Akademik İnkübatörü, laboratuarlar, ofis alanı, konferans merkezi ve modern multimedya ekipmanlarının bulunduğu teknolojik bir merkez olan Wrocław Teknoloji Parkı ile işbirliği yapıyor. Teknoloji Parkı’nın amacı, Wrocław ve bölgenin bilimsel ve endüstriyel potansiyelinin kullanımına yönelik koşullar oluşturmak ve ileri teknoloji endüstrisini teşvik etmektir. Wrocław Üniversitesi, hissedarlarından biri olmaktan gurur duyuyor.

Bugün Wrocław Üniversitesi, bölgedeki en büyük üniversitedir ve 10 Fakültede 40.000’den fazla öğrenciye ve yaklaşık 1300 doktora öğrencisine ders vermektedir. Her yıl 9000 öğrenci üniversiteden mezun olmaktadır.


Tüm Programlar

Resimler

WhatsApp chat