Wroclaw Tıp Üniversitesi

Eğitim Kurumu Hakkında
  

Wroclaw Tıp Üniversitesi / Polonyada Üniversite Eğitimi

Wroclaw Tıp Üniversitesi, tıp, diş hekimliği, eczacılık, sağlık bilimleri ve yüksek lisans programları olmak üzere 5 ana fakülteden oluşmaktadır; 164 kliniğin bulunduğu üniversitede 1072 akademik personel görev yapmakta ve 5600 ‘den fazla öğrenci eğitim görmektedir.

Wroclaw Tıp Üniversitesi‘nin günümüze kadar yaptığı en büyük yatırımlarından birisi Klinik Merkezi’dir. Klinik merkezi 475.000 m2 alanıyla 9 binadan oluşmaktadır. Üniversite hastanesi, klinikler ve çeşitli çalışma atölyeleri bu tesis içinde bulunmaktadır. Modern yapısı ve yeni binasıyla öğrencilere çok daha yenilikçi bir ortamda eğitim verilmektedir.

Wroclaw, tarih boyunca Polonya’nın önde gelen tıp şehirlerinden biri olmuştur. Şehirde yapılan ilk hastane 13. yüzyılda yapılmış olup, şehirdeki ilk tıp eğitimi 1745 yılında verilmeye başlanmıştır. Günümüzde Wroclaw tıp öğrencilerinin ilk tercih ettiği şehirlerden birisidir. Yüksek kaliteli uzmanlar tarafından verilen eğitim sayesinde okul Polonya’nın önde gelen tıp üniversitelerinden birisi olmuştur. Okulda 99 profesör, 676 doktora derecesinde öğretim kadrosu personeli çalışmaktadır.

Wroclaw Tıp Üniversitesinin İspanya, Fransa, Almanya, İtalya, İsveç, Hollanda ve İngiltere’de 39 farklı üniversiteyle ortaklık anlaşması bulunmakta ve ortak projeler yürütülmektedir.

Wroclaw Tıp Üniversitesi Tıp Fakültesinde eğitim 6 yıl, dişçilik bölümünde ise 5 yıl sürmektedir. Eğitim dili ingilizcedir. Eğitim genelde teorik sınıflarda 10-12 kişilik, pratik derslerde de 4-5 kişilik gruplarda verilmektedir. Bu sayede her öğrenciyle özel olarak ilgilenilmekte ve öğrencinin konuya hakimiyeti sağlanmaktadır.

Üniversitede Polonyalı öğrencilerin yanında bir çok yabancı öğrenci de bulunmakta, bu yönüyle okul uluslararası bir eğitim ortamı sunmaktadır. Okulda eğitim alan yabancı öğrenciler ağırlıklı olarak İsveç, Norveç, Almanya, Amerika ve Kanada’dan gelen öğrencilerdir. Bu ülkelerden gelen öğrencilerin eğitim için Wroclaw Tıp Üniversitesi’ni seçmiş olması da üniversitenin verdiği eğitimin kalitesini ve uluslararası alandaki tanınırlığını göstermektedir.

Bugüne kadar Wroclaw Tıp Üniversitesinde eğitim almış ünlü tıp bilim adamları;

  • Alois Alzheimer – nörolog, psikiyatrist, (Alzheimer’s hastalığını buldu)
  • Jan Ewangelista Purkyne – fizyolog, Wroclaw ‘da dünyanın ilk fizyoloji bölümünü kurmuştur. En bilinen çalışması 1837’deki Purkyne hücresini bulmasıdır.
  • Wiktor Bross – cerrah, 1958 yılında Polonya’daki ilk açık kalp ameliyatını yapmıştır.
  • Ludwig Hirszfeld – mikrobiolog. Kan grupları kuramını bulmuştur.
  • Jan Mikulicz-Radecki – profesör cerrah, göğüs ameliyatının öncülerindendir.
  • Robert Koch – modern bakteriolojinin kurucularından (1905’te nobel ödülü almıştır).
  • Paul Ehrlich – şu an tüm dünyada uygulanan kemoterapinin öncülerinden (1908’de nobel ödülü almıştır).
  • Johan Pfannenstielow – St Elisabeth hastanesinde ilk sezeryan ameliyatı yapmıştır.
  • Albert Neisser – dermatolojist. Neisseria gonorrhoeae adlı bakteriyi bulan kişi.

Wroclaw Tıp Üniversitesi Eğitim dili ve süresi

Üniversitenin Tıp Fakültesi 6 yıl, Dişçilik bölümü ise 5 yıldır.

Her iki bölümde de eğitim dili İngilizcedir.

Wroclaw Tıp Üniversitesinin Bölümleri ve Yıllık Eğitim Ücretleri

(Lisans Bölümleri – İngilizce)

Program Adı Süre (Sömestr) Ücret (Yıl/Euro)
Tıp 12 İlk yıl 11.700€ (49.200 PLN) / Sonraki yıllar 11.500€ (48.300 PLN)
Diş Hekimliği 10 İlk yıl 12.700 (53.400 PLN) / Sonraki yıllar 12.500 (52.500 PLN)

*** Bu ücretler ELT tarafından talep edilen danışmanlık hizmet ücreti değildir.Belirtilen ücretler bilgilendirme amaçlı olarak sunulmakta olup, üniversitenin web sitesinden alınmıştır. Üniversiteler bu ücretlerde değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bilgiler de farklılık olması durumunda üniversitenin resmi web sitesindeki güncel ücretler esas alınacaktır.

Wroclaw Tıp Üniversitesinden Görüntüler

Uniwersytet Medyczny Wrocławiu Wroclaw Medical University Wroclaw Medicine University
Wroclaw Tıp Üniversitesi Wroclaw Tıp Üniversitesi eğitim Wroclaw Tıp Üniversitesi fiyatları
Uniwersytetu Wrocławiu Polonya Wroclaw Tıp Üniversitesi Wroclaw Üniversitesi Polonya

Resimler

WhatsApp chat