Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi

Eğitim Kurumu Hakkında
  

Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi – Wirtschaftsuniversität Wien

Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi (WU), bir asırdan fazla tarihi olan köklü bir üniversitedir. İlk olarak 1 Kasım 1898 yılında dış ticaretle ilgilenen iş adamlarına bilgi vermek amacıyla Imperial Export Academy (İmparatorluk İhracat Akademisi) olarak kurulmuştur. Akademi Birinci Dünya Savaşı’nın hemen sonrasında, kamusal Dünya Ticaret Üniversitesi (Hochschule für Welthandel) olarak 3 senelik eğitim sunmaya başlamıştır. 1975 yılında üniversitenin ismi tekrar değiştirilerek, Wirtschaftsuniversität Wien (Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi) olmuştur. 1983 yılında üniversitede yabancı dil öğretimine daha fazla önem verilmiş ve Bilişim Teknolojisi dersleri programların zorunlu bir parçası haline getirilmiştir.

1980’li yıllar WU için hızlı büyüme dönemi olmuştur – 1981 ve 1987 yılları arasında öğrenci sayısı ikiye katlayarak, 8.000’den 16.000’e ulaşmıştır – ve 1982’den itibaren WU Augasse’daki büyük kompleksinde hizmet vermektedir. Tarihi boyunca, Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi binlerce yüksek vasıflı mezun vermiştir; bu mezunlar hem Avusturya’da hem de Dünya’nın diğer yerlerinde iş hayatında mükemmeli zorlamaktadırlar. Son değişiklikler, daha esnek yapılı ve gözden geçirilmiş müfredat düzenlemeleriyle yeni eğitim programları WU eğitim kalitasini daha da güncelleştirmiş ve bugünün iş dünyasının ihtiyaçlarına karşılık verebilir seviyeye çıkarmıştır. Şu an Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesinde öğrenci sayısı 25 bine ulaşmıştır, binden fazla tam zamanlı ve yarı zamanlı öğretim görevlisi akademik araştırma ve etkinliklerini arı gibi çalışarak devam ettirmektedir.

Viyana İşletme Üniversitesi Hangi Özellikleriyle Güçlü?

Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi’nin iş dünyasıyla olan sıkı işbirliği özellikle uygulama alanında kendi gösterir. Bu sıkı işbirliğini anlamak için Financial Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi’ni Avrupa’nın en iyi 50 İşletme Üniversitesi’nden biri olarak göstermesi yeterli olabilir Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi ‘nin dünyanın çeşitli yerlerinde 180’den fazla işbirliği içinde olduğu üniversite vardır. Bunun yanında Doğu-Batı ticaretini de içine alan çeşitli konularda kabul görmüş uzmanlığa sahiptir. Kapsamlı derslerinin yanında eğitiminin ve araştırmalarının uluslararası düzeyde olması Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi ‘ni işletme ve iktisat bölümlerinin ana bölümleri için saygın bir bilgi merkezi haline getirmiştir.

Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi EQUIS tarafından akredite edilmiş olup dünyadaki en iyi 105 işletme okulundan biri olarak ünvan verilmiştir.

Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi EQUIS’den akreditasyon alan ilk Avusturya Üniversitesi olmuştur. Bu akreditasyona Almanca eğitim veren üniversitelerden sadece dört tanesi (Universität Mannheim, WHU Otto Beisheim School of Management, Universität St. Gallen) sahiptir ve WU onlardan biri olmayı başarmıştır. Aynı zamanda EQUIS tarafından akreditasyona sahip Avrupa Birliği içindeki en büyük devlet üniversitesidir. EQUIS (Avrupa Kalite Geliştirme Sistemi) Avrupa Fon Yönetimi (EFMD) tarafından verilen uluslar arası geçerliliği olan bir akreditasyon sistemidir. Şu ana kadar 31 ülkeden 105 üniversite akreditasyona hak kazanmıştır.

Financial Times Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi ‘ni Avrupa’daki en iyi işletme ve iktisat okulları arasında sıralıyor.

Financial Times tarafından hazırlanan ve Aralık 2006’daki sayısında yayımlanan işletme okulları WU Avrupa’daki en iyi işletme okulları arasında 54.dür. Financial Times’ın en iyi 50 işletme okulu sıralaması 2006’nın başında dört puanlama üzerinden yapılıyor. WU üniversitesinin uyguladığı Business Administration programı, Avrupa’nın en iyi 30 İşletme Master (MBA) programı arasında yer alıyor.

Viyana İşletme ve Ekonomi Üniversitesi Bölümleri

LİSANS PROGRAMLARI (Almanca)

 • Business Administration
 • International Business Administration
 • Economics & Social Sciences
 • Business Law
 • Information Systems

MASTER PROGRAMLARI (Almanca)

 • Business Education
 • Business Informatics
 • Business Law
 • Economics
 • Finance and Accounting
 • General Management
 • Socio-economics

MASTER PROGRAMLARI (İngilizce)

 • International Management
 • Quantitative Finance
 • Strategy, Innovation and Management Control
 • Supply Chain Management
WhatsApp chat