Prag Ekonomi Üniversitesi

Eğitim Kurumu Hakkında
  

Prag Ekonomi Üniversitesi (Çekçe; Vysoká Škola Ekonomická v Praze, İng; University of Economics, Prague)

Prag Ekonomi Üniversitesi, 1953 yılında kurulmuş olup, Çekya’nın Ekonomi alanındaki en büyük devlet üniversitesidir ve birçok uluslararası akreditasyonu bulunmaktadır. Üniversitenin 6 tane fakültesi bulunmaktadır. Fakültelerden 5 tanesi Prag şehir merkezinde kurulmuştur. Muhasebe ve Finans, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Ekonomi, Bilişim ve İstatistik fakülteleri Prag’da, Yönetim fakültesi Jindrichuv Hradec isimli şehirde yer almaktadır.

Öğrenciler burada lisans ve yüksek lisans eğitimlerini İngilizce olarak alabilirler. Üniversitede şuan güncel olarak eğitim almakta olan 15.000’den fazla öğrenci bulunmaktadır.

Çekya’da Üniversite Yaşamı

Çekya’da üniversite eğitimi almak isteyen öğrencileri Türkiye’de herhangi bir sınava girmeye ihtiyaçları yoktur. Lise mezunu adaylar lise diplomaları ile beraber üniversitelere başvurularını gerçekleştirebilirler. Tek gereklilik olan İngilizce yeterliliğini sağlamaları gerekmektedir. Prag Ekonomi Üniversitesi, İngilizce yeterliliği olmayan uluslararası öğrencilere İngilizce hazırlık eğitimi vermektedir.

Çekya’daki üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır. Mezun olduktan sonra Avrupa birliği diploması olan Mavi Diplomaya sahip olabilirsiniz.

Çekya’da Üniversite Okumanın Avantajları

Ülkenin Avrupa’nın kalbinde olması ve Türk lirasına oranla para biriminin daha düşük olması Çekya’yı üniversite okunacak şehirlerarasına almaktadır. Bunun yanı sıra verilen eğitim kalitesi, İngilizce eğitim olanakları ve ekonomik oluşu en baştaki avantajlarından bazılarıdır.

Prag HakkındaPrag şehri hem tarihi yapısı, hem coğrafi yapısı olarak Avrupa’nın en gözde şehirlerinden birisidir. Her yıl yüzlerce turist tarafından ziyaret edilmesi ve dünyanın dört bir yanında uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapmasıyla beraber farklı kültürleri bir arada bulundurmaktadır.

Prag Ekonomi Üniversitesinde İngilizce Hazırlık

Prag Ekonomi üniversitesinde eğitim almak isteyip İngilizce yeterliliği olmayan adaylar, öncesinde 1 yıllık İngilizce hazırlık programlarına katılım sağlayabilirler. Başvuran adayın İngilizce seviyesi minimum A2 olmalıdır.

1 yıllık İngilizce hazırlık kursunun fiyatı yaklaşık 4350 Euro’dur.

Konaklama Hakkında

Prag Ekonomi üniversitesinin öğrencilerine sunmuş olduğu yurt seçenekleri mevcuttur. Konaklama seçenekleri arasında tek kişilik, iki veya üç kişilik oda seçenekleri mevcuttur. Yurt fiyatları aylık olarak ortalama 180-230 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Prag Ekonomi Üniversitesi Fiyatları

Lisans Bölümleri – BSc (İngilizce) Sömestr Yıllık Eğitim Harcı
Hazırlık Programı
İngilizce Hazırlık Programı 2 € 4.350
İngilizce Hazırlık Programı 1 € 2.700
Lisans Bölümleri
International Business 6 € 3.800
International Business Administration 6 € 3.800
Economics 6 € 3.800
Yüksek Lisans Bölümleri – MSc (İngilizce) Yıl Yıllık Eğitim Harcı
International Business – Central Business Realities 2 € 3.800
Finance And Accounting 2 € 3.800
Economics of Globalization and European Integration 2 € 3.800
Management 2 € 3.800
Diplomatic Studies 2 € 3.800
International Management 2 € 3.800
Information System Management 2 € 3.800
Official Statistics 2 € 3.800
Quantitative Economics Analysis 2 € 3.800

WhatsApp chat