Poznan Teknoloji Üniversitesi

Eğitim Kurumu Hakkında
  

Poznan Teknoloji Üniversitesi

(Lehçe; Politechnika Poznanska, İngilizce; Poznan University of Technology)

1919 yılında kurulmuş olan Poznan Teknoloji Üniversitesi 9 fakültede, 28 farklı çalışma alanıyla eğitim vermektedir. Polonya’nın en iyi teknik üniversitelerinden biri olan bu üniversitede yaklaşık 20.000’den fazla öğrenci eğitim almakta olup, 1.200 den fazla akademisyen ve eğitmenler bulunmaktadır. Ayrıca üniversitede dünyanın dört bir yanından Erasmus programına gelen öğrenciler de eğitim almaktadır. Ellerindeki mevcut kaynakları ve ekipmanları her geçen gün geliştiren ve yenileyen bu üniversitenin gelişmiş ve yüksek teknolojili uygulama laboratuvarlarında uygulamalı dersler alabilirsiniz.

Poznan Teknoloji Üniversitesi bir devlet üniversitesi olup QS Dünya sıralamalarında en iyi ilk 1000 Üniversite içerisinde yer almaktadır.

Polonya’nın ilk teknik üniversitesi olan Poznan Teknik Üniversitesi, 1995 yılında Avrupa’daki en iyi teknik üniversiteleri bir araya getiren bir organizasyon olan Gelişmiş Mühendislik Eğitim ve Araştırma Avrupa okulları konferansının bir üyesi olmuştur.

Poznan Şehri Hakkında

Poznan şehri, II. Dünya Savaşı sırasında tamamı yıkılmış sonra yeniden inşa edilmiştir. Varta nehrinin kıyısında ve Polonya’nın batı kısmında yer almaktadır. Poznan şehri, günümüzde önemli bir ekonomi ve kültür merkezidir. Poznan, Polonya’nın en büyük beşinci şehri olmakla beraber aynı zamanda da ülkenin en büyük dördüncü ekonomi merkezidir. Yapılan son araştırmalara göre şehrin nüfusu 550 bindir. Polonya’nın genelinde işsizlik oranı %10 olmasına rağmen Poznan şehrinde işsizlik oranı %2 civarındadır. Şehrin simgesi, merkezde bulunan Ostrow Tumski Katedralidir. Katedral çevresinde 3 katlı rengarenk tarihi binalar bulunmaktadır. Tarihi yapısı ve binaları ile turistlerinde gezilerinde uğradıkları bir numaralı şehir olmuştur.

Poznan’da birçok devlet üniversitesi ve özel üniversite olması, bu okullara Erasmus programıyla binlerce yabancı öğrenci gelmesi sebebiyle şehrin genelinde ana dil Lehçe olmasına rağmen İngilizce konuşarak rahatlıkla iletişim kurabilirsiniz.

Program Adı Süre (Sömestr) Ücret (Yıl/Euro)
İngilizce Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları
Architecture (Mimarlık) 7 € 2.200 Ekim
Automatic Control and Robotics (Otomotik Kontrol ve Robotik) 7 € 2.200 Ekim
Electronics and Telecommunications (Elektronik ve Telekomünikasyon) 7 € 2.200 Ekim
Engineering Management (Mühendislik Yönetimi) 7 € 2.200 Ekim
İngilizce Yüksek Lisans Programları ve Uzmanlık Alanları
Architecture (Mimarlık) 3 € 3.000 Şubat
Automatic Control and Robotics (Otomotik Kontrol ve Robotik) 3 € 3.000 Şubat
Chemical Technology – Composites and Nanomaterials (Kimya Teknolojisi – Kompozitler ve Nanomalzemeler) 3 € 3.000 Şubat
Civil Engineering – (Yapı Mühendisliği) / (İnşaat Teknolojisi Yönetimi) 3 € 3.000 Ekim
Computing – Software Engineering (Programlama – Yazılım Mühendisliği) 3 € 3.000 Şubat
Electronics and Telecommunications – Information and Communication Technologies (Elektronik ve Telekomünikasyon – Bilgi ve İletişim Tek.) 3/4 € 3.000 Şubat/Ekim
Engineering Managemet – Corporate Management (Mühendislik Yönetimi – Kurumsal Yönetim) 4 € 3.000 Şubat
Mechanical Engineering – (Gaz Teknolojileri. ve Yenilenebilir Enerji) / (Ürün Mühendisliği) 3 € 3.000 Şubat
Mechatronics – Mechatronic Constructions (Mekatronik – Mekatronik Yapılar) 3 € 3.000 Şubat

Poznan’da Ulaşım

Poznan şehrinin ulaşım ağıda şehrin büyüklüğüyle doğru orantılı olarak gelişmiş bir altyapıya sahiptir. Birçok tramvay hattı ve otobüsler mevcuttur. Poznan şehrine vardığınız zaman havalimanında şehre taksi ile 50-70 TL arası gibi bir ücretle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Poznan’da ulaşım için “Time Limit Ticket” (Zaman sınırlı bilet) adında bir sistem vardır. Bu sistemde bilet damgalandıktan sonra 10 veya 40 dakika içerisinde sınırsız sayıda araç değiştirerek şehir içinde otobüs veya tramvayları kullanabilirsiniz.

10 Dakikalık bilet 3 PLN
40 Dakikalık bilet 4.6 PLN
24 Saatlik biletler 13 PLN,
7 günlük biletler ise 47 PLN’dir.

Poznan’da Konaklama

Poznan Teknoloji Üniversitesi öğrencilerine kendine ait yurtlarda konaklama imkanı sağlamaktadır. Yurt konaklamaları 2 veya 3 kişilik paylaşımlı odalarda yapılmaktadır. Yurt fiyatları aylık ortalama 120 Euro civarındadır. Yurt seçeneğinin yanı sıra ev kiralamak isteyen öğrenciler uygun fiyatlara ev kiralayabilirler. Ev fiyatları ise ortalama 250-350 Euro civarında değişiklik göstermektedir.

WhatsApp chat