Dunaujvaros Üniversitesi

Eğitim Kurumu Hakkında
  

Dunaujvaros Üniversitesi

Dunaujvaros şehri Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye 70 km mesafede bulunan, 55.000 nüfuslu bir şehirdir. Yapısı ve içeriği itibariyle gençlik, spor ve üniversite şehridir. Tuna nehrinin sağ yakasında yer alır. Şehrin yüksek öğretim kurumu olan Dunauvaros Üniversitesi ülkenin dinamik üniversitelerinden biri olup, üniversiteye son yıllarda alınan AB fonlarıyla büyük yatırımlar yapılmış; altyapı yenilemeleri, ana binaya bağlı ring-structure şeklindeki yapılaşma, öğrenci yurtlarının yenilenmesi ile üniversitenin önemi daha da artmıştır. Dunauvaros Üniversitesinde 5000 öğrenci eğitim görmekte olup, bu üniversite özellikle yurtdışından gelen talep her geçen yıl artış göstermektedir.

Öğrenci hayatı çok renkli ve okulun teknik altyapısı mükemmeldir. Kurum içinde, ücretsiz internet bağlantılı bilgisayar sayısı 1000’den fazladır; bu da Macaristan’daki Yüksek Eğitim Kurumları arasında prestijli bir sayıyı ifade etmektedir. Hot Spots: Kütüphaneden ücretsiz kiralanabilecek WİFİ kartları ile okulun giriş katı ve bahçesi gibi açık alanlar dahil, dizüstü bilgisayarlar ile Hot Spots avantajından tüm öğrenciler faydalanmaktadır. Tüm binalarda ve açık alanlarda Mobil ağ bağlantılarının artırılması okulun Enformasyon Teknolojisi gelişim planı içindedir. Bilgisayar ağı sürekli güncellenmekte, devamlı yeni servisler eklenmektedir. Kerpely Antal öğrenci yurdunda her odada bilgisayar ağ bağlantısı olup sınırsız olarak kullanılmaktadır.

Eğitim Sistemi ve Kabul Koşulları

Dunaujvaros Üniversitesinde öğrencilerin öncelikle lise not dökümleri ve yeterliliklerine bakılarak hangi fakültede eğitim alabilecekleri belirlenir. Mühendislik ve işletme bölümlerinde okuyacak olan adayların iyi derecede İngilizce ve Matematik bilgilerinin olması beklenir. Bölüme başlamak için yeterli görülmeyen adaylar ilk yıl Pre-Engineering ya da Pre-Business programlarına alınırlar. Programı başarıyla tamamlayan adaylar ilgili fakültedeki eğitimlerine devam edebilirler.

İngilizce seviyesi hazırlık eğitimlerini almak için yeterli olmayan adaylar ise ilk yıllarında önce İngilizce hazırlık eğitimine alınır, daha sonra ise fakülte hazırlık programına dahil olurlar. Öğrencilerin hangi programa katılmaya uygun olduklarını belirlemek amacıyla her yıl Dunauvaros Üniversitesi yetkilileri ELT ofislerinde adayları mülakata alırlar ve değerlendirmelerini yaparak adayları uygun programlara yerleştirirler.

Macaristanda Yaşam ve Sosyal Giderler

Macaristan Avrupa’da üniversite eğitimi almak için en ekonomik ülkelerden biridir. Öğrencilerin konaklama için çeşitli seçenekleri vardır. Dileyen öğrenciler yurtlarda ya da kiralık evlerde konaklayabilir. Dunaujvaros’ta genellikle bir öğrencinin aylık yurt konaklama masrafı 120 Euro, paylaşımlı ev için 150-200 Euro civarındadır. Ulaşım, beslenme, sosyal giderler vb. harcamalar için genellikle aylık 300- 400 Euro yeterli olmaktadır. Genel olarak bir öğrencinin aylık masraflarının 450-550 Euro civarında olduğu söylenebilir.

Dunaujvaros Üniversitesinin Bölümleri ve Eğitim Ücretleri

Bölümler (İngilizce) Sömestr Yıllık Eğitim Harcı
Hazırlık Sınıfları
Hazırlık (İngilizce + Bölüm Dersleri) (Eylül – Mayıs) 2 4.100 €
Lisans Bölümleri
Business Administration (İşletme) 7 3.950 €
Computer Engineering ( Bilgisayar Müh.) 7 3.950 €
Comunication & Media (İletişim ve Medya) 7 3.950 €
Engineering Business Management (İşletme Mühendisliği) 7 3.950 €
Materials Engineering BSc 8 3.950 €
Mechanical Engineering BSc 8 3.950 €
Yüksek Lisans Bölümleri
Teacher of Engineering 4 4.400 €

WhatsApp chat