Charles Üniversitesi

Eğitim Kurumu Hakkında
  

Charles Üniversitesi (Çekçe; Univerzita Karlova, İng; Charles University)

Charles Üniversitesi, Karlova Üniversitesi ya da diğer adıyla Prag Üniversitesi, Çekya’nın en köklü, en büyük ve en saygın üniversitesidir.

Üniversite, 1348 yılında kurulmuş olup; Çekya’daki en eski üniversite unvanına sahiptir. Charles Üniversitesinde 17 fakülte bulunmaktadır. Bu fakültelerden 14 tanesi Prag’da, iki tanesi Hradec Kralove ve bir tanesi Plzen şehrindedir. Tıp, Diş hekimliği, Fizyoterapi ve Eczacılık gibi bölümler okulun popüler bölümleri arasındadır.

Avrupa’nın en kaliteli eğitim kurumları arasında yer alan Charles Üniversitesi’nde yaklaşık 50 bin öğrenci öğrenim görmektedir. 2016-2017 yılında The Times Higher Education World University sıralamasında dünyanın en iyi 305. üniversitesi seçilmiştir. Okulda 7.900’den fazla çalışan ve yaklaşık 4.500 akademik görevli bulunmaktadır.

Avrupa’nın Kalbinde Üniversite Eğitimi

Charles Üniversitesi, Avrupa’nın kalbinde bulunan, Avrupa’nın en gözde, dünyanın dört bir yanından turistik ziyaret amacıyla turistlerin akın ettiği şehirlerinden biri olan Prag’da kurulmuştur ve Çekya’da üniversite eğitimi almak isteyen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği okullardandır. Aynı zamanda Türkiye ile arasında yaklaşık 3 saatlik bir uçuş mesafesindedir. Bunun yanı sıra Çekya’nın komşuları Almanya, Polonya, Avusturya ve Slovakya’dır. Bu ülkelere de eğitim aldığınız süre boyunca kolayca ve çok ekonomik fiyatlarla turistik geziler yapabilirsiniz.

“Altın Kent Prag”

Prag şehri, Çekya’nın en büyük şehri ve aynı zamanda başkentidir. Vitava nehri üzerinde bulunan bu şehrin yaklaşık 1.2 milyon nüfusu bulunmaktadır. Şehrin en büyük özelliği, tarihi dokusunun 2. Dünya savaşı zamanlarında zarar görmemesidir. Her geçen yıl turistik ziyaretçi sayısını arttıran bu şehir Altın Kent ismi ile de adlandırılır. 1992 yılından beri UNESCO’nun Dünya mirasları listesinde bulunan ve geçmişten günümüze kadar konumunu koruyan bir şehirdir.

Charles Üniversitesinde Eğitim

Prag şehri, Orta Avrupa’nın kalbinde bulunan Çekya’nın başkentidir. Prag’da üniversite eğitimi almak, son yıllarda üm dünyadan uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği seçeneklerdendir. Charles üniversitesi de Prag şehrinde konumlanmıştır ve ülkenin en eski devlet üniversitelerinden birisidir. Charles üniversitesinden alacağınız diplomanın en büyük kazançlarından biri de tüm Avrupa’da geçerli olduğu gibi Amerika’da da geçerli bir diploma olmasıdır. Ülkenin hem ekonomik olması hem de öğrencilere sağladığı sosyal çevre sayesinde popülerliği giderek arttırmaktadır.

Neden Charles Üniversitesi?

  • Uluslararası tanınırlığı olan bir diploma
  • Avrupa standartlarında kaliteli eğitim
  • Dünya sıralamasında ilk 1000 içerisinde bir okul
  • Kozmopolit bir şehir

Üniversitenin Tanınırlığı ve Sıralaması

Charles üniversitesi, Yüksek Öğretim Kurumunun dikkate aldığı Times Ranking, QS Ranking ve Shangai Ranking gibi sıralamalarda, dünyanın en iyi üniversiteleri listesinde ilk 250 üniversitenin içerisinde bulunmaktadır. Üniversitenin sahip olduğu sıralama sayesinde, okuldan diplomanızı aldıktan sonra Türkiye’de denklik konusunda bir sorun yaşamayacaksınız!

Konaklama Hakkında

Charles Üniversitesi, okulda eğitim alan tüm öğrencilere kendi yurtlarında konaklama imkanı sağlamaktadır. Yurtların ücretleri günlük ortalama 35-40 TL gibidir.

Öğrenciler dilerlerse kendilerine özel daire de tutabilirler. Prag çok turistik ve popüler bir şehir olduğu için, Uluslararası öğrenciler eğitimlerinin ilk senesinde genellikle üniversite yurtlarında kalmayı tercih etmektedirler. Ev kiralama fiyatları bölgeden bölgeye değişmekte olup aylık ortalama 12.000 CZK yani 2800 TL civarındadır.

İngilizce Hazırlık

Charles Üniversitesi öğrencilere lisans veya yüksek lisans eğitimlerine başlamadan önce İngilizce dil bilgilerini gerekli seviyeye çıkarabilmeleri amacıyla İngilizce hazırlık eğitimi imkânı sağlamaktadır. Öğrenciler başvuracakları alana göre İngilizce eğitimin dışında çekçe, matematik, fizik, kimya, biyoloji gibi dersler ilgili de eğitim alırlar.

Genel İngilizce eğitiminin yanında bir de yoğun İngilizce hazırlık eğitim programları vardır. Bu program 3 sömestr yani 1.5 yıl sürmektedir.

Charles Üniversitesi’nde İngilizce hazırlık eğitimi alacak Türk öğrenciler eğitimlerini Prag şehrinde değil, Podebrady isimli bölgede alırlar, daha sonra 1. Sınıfa geçtiklerinde şehrin kalbindeki kampüslerde eğitim almaya başlayabilirler.

Lisans için Başvuru Şartları

Çekya’da lisans eğitimi almak için başvuru yapacak öğrencilerin Türkiye’de yapılan üniversite sınavlarına girme zorunluluğu yoktur. Başvuru yapabilmek için lise diplomaları ve transkriptleri yeterlidir. Öğrencilerin İngilizce yeterliliklerini sunabilmek için IELTS/TOELF gibi düzeylerde yapılan sınavlarla belli bir başarıyı elde etmeleri gerekmektedir. İngilizce yeterliliği olmayan öğrenciler Lisans eğitimlerine başlamadan önce okulda alacakları hazırlık eğitimi ile yeterli seviyeye ulaşabilirler.

Charles Üniversitesi Lisans Bölümleri

Lisans Bölümleri – BSc (İngilizce) Sömestr Yıllık Eğitim Harcı
Hazırlık Programı
İngilizce Hazırlık Programı 2 € 6.290
Yoğun İngilizce Hazırlık Programı 3 € 8.390
Lisans Bölümleri
Birinci Tıp Fakültesi (Katerinska) – Tıp Eğitimi 12 € 14.100
Birinci Tıp Fakültesi (Katerinska) – Dişçilik 10 € 14.100
İkinci Tıp Fakültesi (Uvalu) – Tıp Eğitimi 12 € 12.950
Üçüncü Tıp Fakültesi (Ruska) – Tıp Eğitimi 12 € 12.950
Pilsen Tıp Fakültesi – Tıp Eğitimi 12 € 11.800
Pilsen Tıp Fakültesi – Dişçilik 10 € 13.300
Hradec Kralove Tıp Fakültesi – Tıp Eğitimi 12 € 12.200
Hradec Kralove Tıp Fakültesi – Dişçilik 10 € 13.300
Hradec Kralove Eczacılık Fakültesi – Eczacılık 10 € 7.600
Liberal Arts and Humanities (Liberal Sanat ve Beşeri Bilimler) 6 € 2.000
Physiotherapy (Fizyoterapi) 6 € 8.600
Physical Education and Sport (Beden Eğitimi ve Spor) 6 € 6.300
Economics and Finance (Ekonomi ve Finans) 6 € 6.000
English Language + Music (İngilizce Dili + Müzik) 6 € 4.250
Music + Choir Conducting (Müzik + Koro) 6 € 4.250
Music + Musical Instrument (Müzik + Müzik Enstrümanı) 6 € 4.250
General Computer Science (Bilgisayar Bilimi) 6 € 5.500

Charles Üniversitesi Yüksek Lisans Bölümleri

Yüksek Lisans Bölümleri – MSc (İngilizce) Sömestr Yıllık Eğitim Harcı
English Language and Linguistics (İngiliz Dili ve Dilbilimleri) 4 € 4.300
International Human Rights Law and Protection of the Environment (Uluslararası İnsan Hakları Kanunu ve Çevre Koruması) 3 $ 6000
The Law and Business in the Czech Republic and Central Europe (Çek Cumhuriyeti ve Avrupada Hukuk ve İşletme) 3 $ 6.000
Health and Law (Sağlık ve Hukuk) 3 $ 6.000
Artificial Intelligence (Yapay Zeka) 4 € 5.500
Computational Linguistics (Hesaplamalı Dil Bilimleri) 4 € 5.500
Computer Graphics and Game Development (Bilgisayar Grafikleri ve Oyun Gelişimi) 4 € 5.500
Discrete Models and Algorithms (Ayrık Modeller ve Algoritmalar) 4 € 5.500
Software and Data Engineering (Yazılım ve Data Mühendisliği) 4 € 5.500
Software System (Yazılım Sistemleri) 4 € 5.500
Theoretical Computer Science (Teorik Bilgisayar Bilimleri) 4 € 5.500
Matematik 4 € 5.500
English Language + Music (İngiliz Dili ve Müzik) 4 € 4.250
Training Teachers of Education at Higher Secondary Schools and Colleges 4 € 4.250
Music + Musical Instrument (Müzik ve Müzik Enstürmanları) 4 € 4.250
Music + Choir Conducting (Müzik ve Koro) 4 € 4.250
Economics and Finance (Ekonomi ve Finans) 4 € 6.000
Geopolitical Studies (Jeopolitik Çalışmaları) 4 € 6.000
International Economics and Political Studies (Uluslararası Ekonomi ve Politika Çalışmaları) 4 € 6.000
International Relations (Uluslararası İlişkiler) 4 € 6.000
International Security Studies (Uluslararası Güvenlik Çalışmaları) 4 € 6.000
Public and Social Policy (Kamu ve Sosyal Politika) 4 € 6.000
Physiotherapy (Fizyoterapi) 4 € 8.600
Physical Education and Sport (Beden Eğitimi ve Spor) 4 € 6.300
Historical Sociology (Tarihsel Sosyoloji) 4 € 2.000
Gender Studies (Cinsiyet Çalışmaları) 4 € 2.000
Protestant Theology (Protestan İlahiyat) 4 € 1.000

Charles Üniversitesi Tıp Eğitimi

Charles Üniversitesi Tıp Fakültesi, üniversitenin kurulan ilk fakültelerinin arasında yer almaktadır. Tıp fakültesi, Avrupa’da Tıp Eğitimi veren üniversiteler arasında en iyi olanlarından bir tanesidir. Eğitimler 1 yıl hazırlık ve 6 yıl lisans eğitimi olarak sürmektedir. Eğitim dili İngilizcedir. Okula kabul öncesinde İngilizce, Kimya ve Biyoloji alanlarında sınavlar yapılmaktadır. Öğrenciler bu sınavları başarılı bir şekilde geçerse eğitimlerine başlayabilirler.

Okulun 5 adet farklı Tıp fakültesi vardır. Bunlardan 3 tanesi Prag şehrinde konumlanmıştır. Bir tanesi Pilsen, bir diğeri ise Hradec Kralove şehrinde konumlanmıştır. Her biri kendi sağlık tesislerine sahip olan, birbiriyle eşit özelliklere sahip bağımsız kurumlardır. 5 fakültede de tıp eğimi İngilizce olarak verilmektedir.

Tıp hazırlık programı: Bu program 1 yıllık bir programdır. Öğrencilere, tıp eğitimine başlamadan önce katılacakları giriş sınavında başarılı olacakları seviyeye gelene kadar yoğun bir eğitim verilmektedir. Bunun yanında temel çekçe eğitimleri ve İngilizce seviyelerin yükseltecekleri şekilde eğitimler verilmektedir. Temel çekçe eğitim, tıp fakültesinde ve hastanelerde yapacakları pratik eğitimlerinde etkili iletişim kurmaları gerektiğinden dolayı verilmektedir.

Pre-Medikal Kurs: Pre Medikal İngilizce kursu 5 aylık bir programdır. Eğitimler Prag’daki 3. Tıp fakültesi tarafından düzenlenmektedir. Verilen yoğun İngilizce eğitimi ile öğrencilere Tıp eğitimlerine başlamalarından önce girecekleri sınavda başarılı olacakları şekilde en üst seviyede eğitim vermektedir. Kursun ana konuları, öğrencilerin giriş sınavında sorumlu olacakları biyoloji kimya ve psikoloji alanlarında yoğunlaşmış kurslardır. Bunlara ek olarak çek dilinde, temel iletişim kurabilecekleri seviyede ve tıp İngilizcesi hakkında da eğitimler verilmektedir.

WhatsApp chat