Almanyada Yaşam

ALMANYA DİL OKULLARI

Almanya’da dil okulu için Konsolosluk tarafından öğrenci vizesi yerine dil eğitimi vizesi verilir. Dil eğitim vizesi ile Almanya’ya giden öğrencilere çalışma hakki tanınmaz. Genel ve yoğun almanca kursları öğrencilerin dilini geliştirebilmeleri için çeşitli dil aktivite programları ile birlikte sunulmaktadır.Almanya’da birçok konaklama seçeneği mevcuttur.

Almanya’da aile yanında konaklamak Bavyera aile hayatını birinci elden tanımak için harika bir fırsattır. Ayrıca, ders dışındaki bir ortamda, mesela ailenizle akşam yemeği yerken, Almanca pratiği yapma imkanı da bulursunuz. Yurtdışında Almanca eğitimi almak isteyen öğrenciler için Almanya da pek çok dil okulu bulunmaktadır.

 ALMANYA HAKKINDA

Almanya; orta Avrupa’da bulunan ve resmi adı Almanya Federal Cumhuriyeti olan bir ülkedir. Avrupa Birliğinin en fazla nüfusa sahip olan ülkesi olmasının dışında; Türkiye’den de en çok göç alan bir ülkedir. Başkenti aynı zamanda da en büyük şehri olan Berlin’dir ve resmi dili Almancadır. Almanya; uçuş mesafesi olarak İstanbul’dan 2 saat 30 dakikadır. Coğrafi olarak Almanya; Avrupa”nın yüzölçümü bakımından yedinci büyük ülkesidir. Güneyinde Alp dağları, kuzeyinde ise Kuzey denizi ve kuzeybatısındaki Baltık Denizi ile Almanya; muhteşem coğrafyası ile büyüleyici bir ülkedir.

Kuzeyde Danimarka, doğuda Polonya ve Çek Cumhuriyeti, güneyde Avusturya ve İsviçre, batıda Fransa ve Lüksemburg, ile kuzeybatısında Belçika ve Hollanda vardır. Almanya; federal bir cumhuriyetten oluşmuş olmasından dolayı 13 eyalet ve 3 bağımsız şehirden oluşur. İklimi ise genel olarak ılımlı; kuzeybatı ve kuzey bölgelerindeki iklim ise Kuzey Denizinin etkisiyle okyanusal iklime sahiptir. Kışları ılımlı, yazları serin olarak geçmesine rağmen yazları hava sıcaklığı 30 dereceyi aştığı da olmuştur.

Bitki örtüsü ise Orta Avrupa’da bulunmasından dolayı diğer Avrupa ülkelerinden çok da farklı değildir. Yalnız ilkbahar aylarında; göç yolu üzerinde olmasından dolayı ülkeye birçok göçmen kuş uğrar. Bununla birlikte ülkede bulunan parklar, sualtı parkları, hayvanat bahçeleri, yabani yaşam parkları ve kuş parklarından dolayı hayvanseverler için dünyanın en çok ilgi çeken yerlerinden biridir. Ayrıca ülkede bulunan Berlin Zoolojik Bahçesi hem Almanya’nın en eski bahçesi hem de dünyada içinde en çok çeşitlilikte hayvan barındıran bir zooloji bahçesidir.

Almanya’nın oldukça eskiye dayanan ve çalkantılı bir tarihi vardır. M.Ö. 1. Yüzyılda ortaya çıktığı sanılan Cerman Kabileleri; bugünkü Almanya’nın kurulmasında temel taşları oluşturmuşlardır. 1871 yılında ise günümüze kadar ulaşmış olan Almanya; Prusya Krallığı tarafından kurulmuş oldu ve başkent Berlin ilan edildi. İmparatorluk olarak kurulan günümüz Almanyası; küçük devletçiklerden oluşan bir imparatorluk olarak kurulduysa da Avusturya bu devletçiklere dahil edilmedi. O günden sonra ise Almanya İmparatorluğu; Avrupa dışında sömürgeler kurmaya başladı. Bu sömürge kurma sırasında ise diğer Avrupa ülkleri de Almanya’dan örnek alarak Afrika’yı paylaşıma gitmişler ve Almanya da bu paylaşımdan payına düşeni aldıysa da bu paylaşım, 1. Dünya Savaşı’nın nedenlerinden biridir. 1914’te başlayan ve 4 yıl süren 1. Dünya Savaşı sonrası Almanya başarısız oldu ve bu başarısızlık sonucunda imzalanan Versailles Barış Antlaşması; Almanya’yı küçük düşüren bir antlaşma olarak anıldı.

Bu antlaşma sonrasında Alman milliyetçiliği bir anda hızla yükseldi ve ülkede Nazizm olarak adlandırılan bir akım başladı. Bu akım Avrupa’da 35 milyon insanın canına mal olan bir akım oldu.

 ALMANYA EĞİTİM SİSTEMİ

Federal birliklerin oluşturduğu Almanya’da her eyaletin kendine göre eğitim zorunluluğu vardır. Genelde, 3 ve 6 yaş arası çocuklara eğitim zorunlu değildir. Ancak anaokulu eğitimi istenildiği takdirde verilebilmektedir. 6 yaşından büyük çocuklar için ise zorunlu eğitim başlamaktadır ve 9 yıllık eğitim hayatına ilk adımlarını atarlar.

Türkiye’nin eğitim sistemi Almanya’nın eğitim sisteminden farklıdır. Almanya eğitim sistemine göre ilköğretim 4 sene sürmektedir. Bu 4 senenin sonunda öğrenciler öğretmenlerin eşliğinde yeteneklerine göre 4 farklı alana ayrılırlar ve ortaöğretim hayatları başlar. Almanya eğitim sistemine göre ortaöğretimde alanlar

Gymnasium: En yetenekli öğrencilerin bulunduğu alandır. Bu alan çocuğun yaşadığı eyalete göre 8 yada 9 sene sürebilmektedir.

Realschule: Orta seviyede yetenekli olan öğrencilerin bulunduğu alandır. Eğitimi 6 sene sürmektedir.

Haupyschule: bu alan Türkiye’de bulunan meslek liseleri gibi düşünülebilir. Öğrenciler meslekleri hakkında bilgiler edinir ve mesleklerine hazırlanırlar.

Gesamtschule: bu alan yukarıdaki üç alanı da içermektedir.

 NEDEN ALMANYA’DA EĞİTİM ALMALIYIM?

Almanya’da eğitim almak için aslında birçok sebebiniz vardır. Almanca öğrenmek, Almancanızı ilerletmek/geliştirmek, ülkemizden bu kadar çok göç alan bir ülkenin kültürünü tanımak, yaşayarak öğrenmek gibi oldukça geçerli sebepler ile Almanya’da hem eğitim almanız hem de kendi kültürümüze benzediği kadar farklılıkları da var olan bir ülkeyi tanıma fırsatı bulabilirsiniz.

Türkiye’ye yakın olması da bir diğer avantajınız olacaktır. Ulaşımı kolay, yaşam koşulları olarak uygun, Avrupa Birliğine üye olması ile alacağınız vize ile birçok popüler komşu ülkelere seyahat edebilme olanağınız ile Almanya; aslında Almanca öğrenmek için en ideal yer olacak.

WhatsApp chat